Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası 2018

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası ne kadar? 18 yaşını doldurmamış birinin araç kullanma cezası nedir?  Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası nereye ödenir? Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası nasıl ödenir? Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir 2018? Ödeme Nereye Yapılır? Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

Önemli Not: Ehliyetsiz aracı kullanan kişi aracın sahibi değilse aynı miktar da ceza aracın sahibine de kesilir. yani çift ceza uygulanır.

2018 Yılında Ehliyetsiz araç kullanılması durumunda ödenmesi gereken ceza tutarı; ceza miktarı 2018 TL’dir. Erken ödeme indirimi ile (yüzde 25) 1513,50 TL. ceza ödenir.
Aracı kullanan kişi araç sahibi değilse aynı ceza miktarı araç sahibine de yazılır. Duruma göre araç bağlanabilir.

Ehliyeti yanında taşımamanın cezası nedir?
Araç sürücüsünün ehliyeti var fakat polis sorduğunda ehliyeti olduğunu ispatlayamazsa ödemesi gereken tutar 2018 yılı için 235 TL’dir. Yüzde 25 indirim ile erken ödeme yapılırsa ceza tutarı 176,25 TL. olacaktır. Ayrıca sürücünün ehliyetine 5 ceza puanı uygulanır.


Trafik Cezasını Nereye Ödeyebilirim?
Trafik cezasının vergi dairesinden veya internet vergi dairesinin motorlu taşıtlar bölümünden tek çekim veya taksitle kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

İnternet vergi dairesinden ödeme nasıl yapılır?
İnternet vergi dairesinin sitesine gidiniz. ( Gitmek için tıklayınız. )
Karşınıza çıkan sayfada plaka (Özel plaka ise belirtmeniz gerekir.)
T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi girip sorgu yaparak çıkan sayfadan tek çekim kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.


Araç Plakasına ceza Yazılıp Yazılmadığını Nasıl Sorgulanır?
Aracınıza ait plakada her hangi bir trafik cezası olup olmadığını sorgulamak için tıklayınız. 

Açılan sayfada; İsim, Soyisim, TC kimlik Numarası ve Doğum yılınızı (sadece doğum yılınızı yazmanız yeterli olacaktır. Örnek : 1969) girerek Doğrula tuşuna basıp; Araç plakasına yazılan ceza sorgulama,
Sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, Tüzel kişi ceza sorgulama veya Otoparka çekilen araç sorgulama seçenekleri açılacaktır. Bu seçeneklerden istediğinizi seçerek sorgulama yapabilirsiniz.

KAZASIZ SÜRÜŞLER DİLERİZ..
LÜTFEN EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMAYIN.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?