Elektronik Ehliyet Sınavı (e-sınav) nedir) nasıl yapılır?

Elektronik Ehliyet Sınavı (e-sınav) nedir) nasıl yapılır?
Elektronik Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılır ? 
Merkezi sınav gibi belli sınav tarihini beklemeye gerek kalmadan randevu alınması gerekmektedir. Sınavdan başarısız olur iseniz 15 gün sonra yeni bir sınava girmek için randevu alabilirisiniz.

En son girdiğiniz elektronik sınavdan 1 ay içinde yeni bir elektornik sınava girmez iseniz bir hakkınız yanmış olacaktır. Bundan dolayı girdiğiniz elektronik sınavdan sonra başarısız olursanız çok fazla geçirmeden yeni bir elektronik sınava girmeniz gerekmektedir. 

Elektorik Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ? 
Merkezi yapılan sınavların sonuçlarının açıklanması 10 gün sürebiliyordu, fakat elektronik ehliyet sınav ile sonuçlarınız aynı saat içinde açıklanacaktır. Bu sayede kaldı iseniz bir daha ki merkezi sınav tarihini beklemeden en yakın zamana başka bir e-sınav randevusu alabilirsiniz. 

Elektronik Ehliyet Sınav Maliyeti Nedir ? 
Merkezi sınav ile herhangi bir farklı bulunmamaktadır. Elektronik Ehliyet Sınavı giriş ücreti 2019 yılı için 80 tl'dir. Ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Vakıf Bankası ile yapabilirsiniz. 

Elektoronik Ehliyet Sınavına Başvuru Şartları Nelerdir ? 
Sürücü kurusundan verilen temel eğitimi tamamladıktan sonra elektronik ehliyet sınavına başvurabilirsiniz. 

Önemli Notlar ; 

 • Elektornik ehliyet sınavına 4 giriş hakkınız bulunmaktadır. 
 • Elektornik ehliyet sınava başvuran aday merkezi sınava başvuramaz. Başvurabilmesi için 4 hakkının da başarısız olması gerekmektedir. Ama Merkezi sınava başvuran aday Elektronik ehliyet sınava geçiş yapabilir. 
 • 2017 Yılı Ehliyet sınavı klavuzuna göre ; elektronik ehliyet sınav başvurusu onaylanan aday en az 3 gün içerisinde randevusunu değiştirebilir. 
 • Toplamda ilk yardım sorusu 12 , trafik adabı sorusu 6, trafik sorusu 23 ve motor sorusu 9 adet olmak üzere 50 soru sorulmaktadır. Elektronik Ehliyet sınavı ile merkıezi ehliyet sınavı arasında soru sayısında farklılık yok iken elektronik ehliyet sınavının süresi 45 dakikadır. 
 • Elektronik ehliyet sınavdan sonra direksiyon sınavının planlanmasında bir çok etken olduğundan dolayı net bir tarih olmamak ile birlikte en az 2 hafta sonra veya dahada geç bir zamanda direksiyon sınavı yapılabilir. 
 • Elektronik Ehliyet sınava giriş yapabilmek için yanınızda sınava giriş belgenizi ve kimliğinizi götürmeyi unutmayınız. Yanınızda elektronik bir cihaz bulundurmayınız. 
 • Sınav başlamadan en az 30 dakika öncesinde sınava gireceğiniz yerde bulununuz. 
 • Elektoronik Ehliyet sınavına geç kalır iseniz siz sınava girmeden önce biri sınavdan çıkmış ise sınava alınmazsınız, fakat geç kaldınız ve sınavdan çıkan olmadı ise sınava girebileceğiniz yazmaktadır yönetmelikte. 
 • Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 almanız gerekmektedir. Her soru 4 şıklıdır. 
 • Çıkmış ehliyet sınavı sorularını sitemizden çözerek elektronik ehliyet sınavına hazırlanabilirsiniz. Soru çeşitliliğinde bir farklılık bulunmamaktadır. 
 • Ş1 Ocak 2018 tarihinden itibaren 81 ilde elektronik sınav uygulanmaya başlanmıştır. 
2019 e-sınav kılavuzu için TIKLAYIN

E-Sınav Elektronik Ehliyet Sınavı Nedir? Nasıl Yapılır? ( izle )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?