Kayıp Ehliyet Nasıl Çıkarılır? Ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım?


Kayıp ve çalınan ehliyet ile ilgili bu yazıda sizlere adım adım yapılacakları ve bilmeniz gereken önemli hususları paylaşacağız. Eğer yazıyı sabırla okursanız merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulmuş olacaksınız.

 

ESKİ TİP EHLİYETİNİ KAYBEDENLER NE YAPMALI?

Öncelikle geçmiş olsun. 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana yeni ehliyetler dağıtılıyor. Eğer siz eski tip ehliyetinizi kaybettiyseniz veya çaldırdıysanız ehliyet yenileme kapsamına giriyorsunuz ve yeni tip ehliyet belgesi alacaksınız. Bu durumda ödenecek harç ücretleri noktasında avantajlı sayılıyorsunuz. Toplam 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Devlet, ehliyet değişimini herkes için zorunlu tuttuğu için indirimli fiyattan faydalanabiliyorsunuz.

Ehliyet Yenileme için Gerekli Evraklar
1-Sürücü olur sağlık raporu 
Emniyete gitmeden önce aşağıdaki belgeleri tamamlayınız. Aşağıdaki belgelerden özellikle sağlık raporu sizleri biraz uğraştırabilir. Resmi olarak Aile hekimleri (Sağlık ocağı) size "Sürücü olur sağlık raporu" verebiliyor. Fakat aile hekimleri sizleri devlet hastanesine yönlendirebilir. Bu yüzden vaktiniz az ise "sürücü olur sağlık raporunu" özel hastane veya polikliniklerden alabilirsiniz. Özel kurumlarda 50 TL - 70 TL arası bir ücret isteniyor. Sağlık raporu için yanınızda fotoğraf bulundurunuz. 
 

2-Biyometrik fotoğraf 

Emniyet tarafından eski tip vesikalık fotoğraflar kabul edilmiyor. Eğer biyometrik fotoğraf yoksa fotoğrafçıdan biyometrik fotoğraf çıkarınız. Fotoğrafçılar 15TL-25TL arası bir ücret talep ediyorlar. Emniyet resmi sayfasında 2 tane biyometrik fotoğraf olarak ilan etmiş olmasına rağmen siz yanınıza yedek fotoğraf alınız.

3-Kart ücreti ödemeleri

Maliye vezneleri ve vergi dairelerine ödeme yapabileceğiniz gibi bankalara da ödeme yapabiliyorsunuz. Biz işinizi direk banka yoluyla halletmenizi öneriyoruz. Ödenecek ücret 2 kalemdir. Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli 15 TL olarak geçmektedir. Ödemeler için özellikle tavsiye ettiğimiz bankalar Halkbank, Ziraat bankası ve Vakıfbanktır. ATM yoluyla da ödeme yapabilirsiniz.

4-Kan grubu kartı

Kan grubunuzu biliyorsanız beyan vermeniz yeterli. Kan grubunuzun yazdığı "kan grubu kartınız" varsa işlem sırasında gösteriniz. Kimliğinizde veya ehliyetinizde kan grubunuz yazıyorsa o da yeterlidir. Eğer kan grubunuzu bilmiyorsanız kan grubunuzu test yaptırarak öğrenmeniz gerekiyor.

 

5-Dilekçe ve parmak izi

Dilekçe örneği Nüfus Müdürlüğünde bulunmaktadır. Bu dilekçeye gerekli bilgilerinizi dolduracaksınız. Parmak izi verme işlemlerini  de emniyette yapacağınız için herhangi bir hazırlık süreci gerekmiyor. Nüfus Müdürlüğü'nde parmak iziniz alınacak.

Ehliyet çıkartmak için istenen belgeler


Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
Sürücü olur sağlık raporu (Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınabilecektir. 2018 yılında alınan raporlar bakanlıkça belirlenen yeni formatta olacaktır.)
• Eski tip ehliyetinizi kaybettiyseniz 15 TLyeni tip ehliyeti kaybettiyseniz 139 YL TL kart ücretini anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.
• 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
• Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
• Parmak izi (Nüfus Müdürlüğünde verilecektir)
• Dilekçe (Nüfus Müdürlüğünde verilecektir)

SIK SORULAN SORULAR

-Ehliyetini kaybedenler veya ehliyetini çaldıranlar ilan veriyor mu?

Hayır ilan vermenize gerek yok. Fakat illa ilan vermek isterseniz bu sizin takdirinize kalmış bir durumdur. Bu sizin kişisel güvenliğiniz için faydalı bir davranış olacaktır. 

- Ehliyetini kaybedenler veya ehliyetini çaldıranlar ceza ücreti öder mi?

Hayır herhangi bir ceza ücreti ödemiyorsunuz. Eski tip ehliyetinizi kaybettiyseniz 15 TLyeni tip ehliyeti kaybettiyseniz 139 YL TL kart ücreti ödüyorsunuz. Gerçi yeni ehliyetini kaybedenler ödedikleri ücretle bir nevi ceza ücreti ödemiş oluyorlar aslında.. :) 

- Ehliyetini kayıp ve çalınma durumunda yeni ehliyet kaç günde çıkar?

Tüm Türkiye'de ehliyetler Ankara'da tek bir yerde basımı yapılmaktadır ve beyan edeceğiniz adrese gönderilecektir. En geç 15 gün içerinde elinize ulaşacaktır. Başvuru tarihinden itibaren 1 hafta içinde elinizde olur.

- Geçici ehliyet veriliyor mu?

Ehliyet çıkaran herkese geçici ehliyet verilmektedir. 15 gün geçerliği bulunuyor. Ehliyetiniz gelene kadar kullanabilirsiniz.

- Randevu almam gerekiyor mu?
Nüfus Müdürlüğünde yapılacak işlemler için randevu almanız gerekiyor. Randevuyu Türkiye'nin her yerinden Alo 199 'u arayarak yada randevu.nvi.gov.tr adresinden alabilirsiniz.

Yeni tip ehliyetini kaybedenler ne yapmalı?

Yeni tip ehliyetinizi kaybettiyseniz, EHLİYET YENİLEME kapsamı dışına çıkıyorsunuz. Haliyle harç ücretleri üzerinden yapılan indirimden ne yazık ki faydalanamayacaksınız.

Yeni Tip Kayıp/Zayi Sürücü Belgesi İçin İstenen Belgeler


  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücü Sağlık Raporu (Resmi ya da özel sağlık kuruluşlarından alınabilecektir. 2017 yılında alınan raporlar bakanlıkça belirlenen yeni formatta olacaktır.)
  • 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin (2018 yılı için 139 TL) anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.
  • Dilekçe (Emniyette verilecektir)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?