Sınavsız SRC Belgesi nasıl alınır? E-devlet işlemleri


25 Şubat 2003 TARİHİNDEN ÖNCE SÜRÜCÜ BELGESİ OLANLAR İÇİN SINAVA VE EĞİTİME KATILMADAN SRC BELGESİ ALMA HAKKI VARDIR.

Ehliyet alış tarihi 25.02.2003'ten sonra olanlar eğitim ve sınava tabidir. Ehliyeti 2003'ten sonra olanlar SRC kurslarına başvurmak zorundadır.

SRC belgesi bulundurmaya ilişkin denetimler hali hazırda yapılmaktadır. Src belgesi olmadan araç kullandığı tespit edilen şoförlere ve ruhsat sahibi firmaya ayrı ayrı idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca herhangi bir kaza sonunda sigorta şirketleri SRC’siz sürücülerin karıştığı kazalarda ödeme yapmamaktadırlar.

5 dakikada e-devletten src belgesi nasıl alınır?

Sınavsız SRC Belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir?
e-Devlet üzerinden yapılan işlemlere bir yenisi daha eklendi, SRC belgesi almak isteyen vatandaşlar basitçe e-Devlet üzerinden SRC belgesi başvurusu yapabilecek. SRC belgesi geçmişte 45 güne kadar uzayan süreçlerde alınabiliyordu ancak yeni sistemle beraber bu süre dakikalara kadar düştü. Başvuru için ödenen ücret ise 40 liradan 20 liraya düştü.

Sınavsız SRC Belgesi nasıl alınır? Muafiyetli sınavsız src belgesi e devletten nasıl çıkarılır?


Muafiyetli başvuru için gerekenler;

• İstenilen Belge Türü:
SRC1-Uluslararası Yolcu Taşımacılığı
SRC2-Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı
SRC3-Uluslararası Eşya Taşımacılığı
SRC4-Yurtiçi Eşya Taşımacılığı

• Ehliyet İl ve İlçe alanına Yeni Ehliyetlerde Ön yüzdeki 4c nolu alanı, Eski Ehliyetlerde Ön yüzdeki Ehliyetin Verildiği yer alanındaki bilgi seçilecektir. Eğer Ehliyetin verildiği yer İlçe değilse ilçe seçilmemelidir .İlçe alanı zorunlu değildir.

• Ehliyet Belge No: Yeni ehliyetler için ön yüzdeki 5 numaralı alanı girilecektir. Eski tip ehliyetler için ön yüzdeki belge no alanı girilecektir.

• Ehliyet Belge Seri No: Yeni ehliyetler için arka yüz sağ alt köşedeki seri ve numara alanı girilecektir. Örn: AE123456 Eski ehliyetler için arka yüzde sağ üst köşedeki harf ve rakamdan oluşan alanı girilecektir. Örn: P123456

• E-devletten Hizmetin kullanılabilmesi için Cep telefonu doğrulanması gerekmektedir.Muafiyetli başvuru için aranan şartlar:

• Eski ehliyetlerde B sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1 ,B ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC4 belgesine başvurabilirler.

• Eski Ehliyetlerde C sınıfı, yeni ehliyetlerde M,B1, B, D1, C1, C ve B1 sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

• Eski Ehliyetlerde D sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1E ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC2 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

• Eski Ehliyetlerde E sınıfı, yeni ehliyetlerde M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıf tarihleri 25.02.2003 tarihinden önce olan ehliyet sahipleri muafiyetli olarak SRC1 ve SRC3 belgesine başvurabilirler.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
• Başvuru yapıldıktan sonra Vakıfbank veya Halk bankasından belge ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

• Belge ödemesi yapıldıktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme hizmetinden Barkodlu Mesleki Yeterlilik Belgesi oluşturulabilir.• SRC 1 BELGESİNİ ALANLAR SRC 2 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR. SRC 3 BELGESİNİ ALANLAR SRC 4 BELGESİNİ ALMIŞ SAYILIRLAR.

• BAŞVURU TARİHİ İTİBARİYLA 66 YAŞINI DOLDURAN KİŞİLERİN MÜRACAATLARI KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

• EHLİYET ŞARTLARINI HİÇBİR ŞEKİLDE SAĞLAYAMAYAN KİŞİLER SRC1-2-3-4 BELGESİ ALABİLMEK İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK EĞİTİM KURUMLARINDAN EĞİTİM ALIP SINAVA GİRMEK DURUMUNDADIR.

Sınavsız SRC E-Devlet müracaat ekranı için TIKLAYIN
SRC Belgesiz Araç kullanma cezası ne kadar? TIKLAYIN
Sınavlı SRC Belgesi Ücretleri ne kadar? TIKLAYIN

2 yorum:

  1. Butun Butunmenlerimiz tek tek tesekkur ediyorum bizlere guzel egitim verdiler saglik trafik direksiyon motor her birine saygilarimi sunuyorun allah allah her birinin yardimcisi ylsun saygilar yalova yurucu kursu calisanlari 🙏

    YanıtlayınSil
  2. Butun ogretmenlerimize tek tek tesekkur ediyorum bizlere guzel egitim verdiler saglik trafik direksiyon motor her birine saygilarimi sunuyorun allah allah her birinin yardimcisi ylsun saygilar yalova yurucu kursu calisanlari 🙏

    YanıtlayınSil

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?