Sürücü Kursu Seçerken "DiKKAT" etmeniz gereken bazı konular..!

Ehliyet alacaklar, bu yazıyı okumadan karar vermeyin..HAYATINIZDA BİR DEFA ALACAĞINIZ EHLİYETİNİZ İÇİN SORGULAYIN, UCU AÇIK KONUŞMALARA, BOŞ VAATLERE KANMAYIN, SADECE HAKKINIZ OLAN EĞİTİMİ ISRARLA İSTEYİN..


Kursun Eğitim Araçları Hangi Marka?
Özellikle dizel araçlar yapıları gereği,  sınavlarda ve eğitimlerde ciddi kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Kursun Eğitim araçlarının hepsi aynı marka/model mi?
Birçok kursta zenginlik olması hasebiyle araçlar çeşitli markadır. Bundan dolayı eğitimde farklı araç, direksiyon sınavında farklı araç gibi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Simülatör eğitimi veriliyor mu?
Yönetmelik gereği (B sınıfı otomobil için) en az 2 ders simülatör eğitimi verilmesi zorunludur.

Direksiyon dersleri toplam kaç ders? Her ders kaç dakika?
Yönetmelik gereği (B sınıfı otomobil için) 14 ders akan trafikte direksiyon eğitimi verilmesi zorunludur ve her ders mola süreleri hariç net 50 dakika olmalıdır.

Direksiyon dersi sırasında araçta kaç kişi eğitim alıyor?
Yönetmelik gereği direksiyon eğitimleri Birebir olmalıdır.

Direksiyon derslerinde servis var mı?
bazı kursların eğitim alanları uzakta olup, kursun servis imkanı da bulunmadığından, kursiyerler direksiyon eğitim alanına ulaşmakta ciddi zorluklar yaşamaktadır.

Seçeceğiniz Kursun resmi bir internet sitesi var mı?
Eğer varsa kurstan alacağınız eğitimlerle ilgili yukarıda belirtilen maddeler belirtilmiş mi? Örneğin; Son Direksiyon sınavlarındaki başarı oranları paylaşılmış mı?

Kayıt sırasında Sözleşme
Yine yönetmelik gereği sürücü kursuna kayıt olacak kursiyerler için bir sözleşme düzenlenmesi gerekmektedir. Kurs Bu sözleşmenin bir örneğini tarayıp MEBBİS modülüne girmektedir. Bu sözleşme de hem kursun, hem de kursiyerin hakları belirtilmekte ve her iki tarafında hukuku korunmaktadır. Bu sözleşmenin bir örneğini kursunuzdan kayıt esnasında mutlaka isteyiniz.

Kurs Ücreti;
Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Tüm Sürücü Kurslarında, Ehliyet Kurs Ücretlerinde Taban Fiyat uygulaması başlamıştır.

Bu yönetmeliğe göre tüm sürücü kurslarda kurs ücretleri standart olduğundan, kursların verdiği eğitimin kalitesi ve içeriği ön plana çıkmaktadır. Yani kursiyerler aynı fiyata daha kaliteli eğitimi veren kursları tercih etmektedir/etmelidir.

Kurs ücreti haricindeki masraflar neler?
B sınıfı için; (2018)
Kurs Ücreti 1600 TL (İstanbul için)
Yazılı sınav harcı: 75 TL
Direksiyon sınav harcı: 100 TL
Emniyet masrafı: 654 TL
Yazılı sınavdan kaldığınız takdirde sadece 75 TL bankaya yatırıp tekrar sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavından kaldığınız takdirde 2 ders almanız zorunludur, 2 ders ücreti (istanbul için) 87 tl. x 2 = 174 TL'dir + 100 TL Direksiyon harcı ile 274 TL. kursa ödenir.

Bu ücretler haricinde 2. giriş ücreti, dosya ücreti vs. hiçbir ad altında sürücü kursu sizden herhangi bir ücret talep edemez.


ARTIK BU BİLİNCE SAHİP OLDUĞUNUZA GÖRE KARAR SİZİN..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?