SRC Belgesiz Araç Kullanma Cezası 2019

SRC Belgesiz Araç Kullanma Cezası Psikoteknik cezası 2019

SRC BELGESİ BULUNDURMAMANIN CEZASI NEDİR?
SRC Belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vb. ticari araç kullanan sürücüler alırlar.

4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/L1 ve 26/L2 maddesinde, SRC yani Sürücüler için Mesleki Yeterlilik Belgesinden bahsedilmektedir. Buna göre; SRC belgesi almadan araç kullanan sürücülere, 26/L1 maddesi gereği para cezası uygulanmaktadır.

SRC Belgesi olmayan aracı sigorta şirketi de tanımaz ve SRC belgeniz yoksa trafik kazasına karışırsanız sigorta şirketleri tarafından hasar ödemesi de yapılmaz. 

SRC Cezası 2019 SRC siz Araç Kullanma Cezası Psikoteknik cezası 2019 SRC Belgesi Cezası 2019 SRC Belgesiz Araç Kullanma Cezası 2019 SRC olmadan araç kullanma cezası 2019 src cezası ne kadar 2019

Muafiyetli Sınavsız SRC Belgesi nasıl alınır? TIKLAYIN
2019 SRC Belgesi kurs fiyatları için TIKLAYIN

SRC BELGESİ NEDİR?
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bunun anlamı kısaca şudur: Kendi aracı ile yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ibraz zorunluluğunuz olduğunu unutmayın.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR?
Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi ’e’ bendine göre profesyonel sürücülere psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73’üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları açıklanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?