2018 TUV Araç Muayene ücretleri Ne kadar?

2018 araç muayene ücretleri

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliğini tespit etmek amacıyla muayene edilerek belgelendirilmesi işlemi araç muayenesi olarak adlandırılıyor. Araç muayene işlemlerinde TÜVTÜRK, tek yetkili kuruluştur. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinin ücreti, araç grubuna göre değişiyor ve muayene süresini geçiren araçlara gecikme zammı uygulanıyor.

Otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, traktör gibi araçlar ve bu araçların römorkları araç muayenesi ile belgelendirilme kapsamına giriyor. Farklı araç için belirlenen muayene ücretleri şöyle:

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı
römork: 226,56 TL

Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet: 115,64 TL
Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 305,62 TL

Yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen muayene testlerinin ardından, araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak raporlanıyor. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

Araç muayenesi kaç yılda bir yaptırılır?
Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara göre değişiklik gösteriyor:

Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir.

Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.

Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir.

Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.

Belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayeneleri tekrarlanmak zorundadır.

Araç muayenesi ücretleri nakit olarak ödenir ve muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır. Ayrıca muayene sonucunda "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor.

Araç muayenesi öncesi ne yapılmalıdır?
Araç muayenesinden önce TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu alınabiliyor. Tüm araç sahipleri, internet üzerinden araç muayene randevusu alabilecekleri gibi, haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabiliyor.

Muayene istasyonuna gidildiğinde ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisinin bulundurulması gerekiyor. Ayrıca muayene öncesinde varsa aşağıdaki eksikler de giderilmeli:

Borcu olan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlar muayeneden önce ödenmelidir.

Egzoz gazı ölçümü olmayan araçlar raporda “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de mutlaka yaptırılmalıdır.

Egzoz muayenesinin ücreti ne kadar?
Trafikteki araçların sayısının artmasıyla, egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararları da giderek artıyor. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında, araç muayenesi kapsamında, egzoz muayenesine de yer verilmeye başlandı. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi de mutlaka bulundurulmalıdır. Egzoz gazı ölçümü 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 50 TL karşılığında yaptırılabiliyor.

İlk defa "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" yapılacak araçların sahipleri, "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı almalıdır. "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı belgesinin 1 Ocak 2017 itibarıyla fiyatı 8,50 TL’dir.

Araç muayenesinin önemi
Araç muayenesi ile birlikte, araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısı azalıyor ve trafik daha güvenli bir hal alıyor. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan sürücüler, araçlarının ömrünü uzatarak bakım masraflarını düşürüyor, araçlarının 2. el değerini de yükseltiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?