Alkollü Yakalanan Sürücünün Aracına Alkolmetre Geliyor!

TBMM Trafik Alt Komisyonu, "Alkollü olduğu için ehliyetine el konulan kişinin aracına alkolmetre takılsın, nefes analiziyle durum takip edilsin" diye rapor hazırladı. TBMM Trafik Alt Komisyonu hazırladığı raporda, alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulan kişinin aracına 'alkol ölçer' takılsın" önerisi getirdi.


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANAN SÜRÜCÜLERİN ARAÇLARINA ALKOLMETRE GELİYOR

TBMM Trafik Sorunlarını Akşam Gazetesi'nde Yelda Gökdağ imzası ile yeralan habere göre; Araştırma Alt Komisyonu hazırladığı çalışma raporunda, alkollü araç kullanımının engellenmesi alkolmetre önerisi getirdi. Bu kapsamda, alkollü araç kullanan sürücülerin araçlarına "alkolmetre" takılması uygulamasına gidilebilir.

NEFES ANALİZİYLE DURUMU TAKİP EDİLECEK

Şöför koltuğunda oturan kişinin nefes alıp vermesiyle çalışan cihaz, kandaki alkol oranını ölçerek tespit edecek. Alkol oranı yasada belirlenin sınırın üzerindeyse belirli bir merkeze cihazdan sinyal gönderilerek, sürücüye yaptırım uygulanması sağlanabilir.

Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu'nun 100. maddesinde hız sınırları belirtiliyor. Ancak sokaklardaki hız sınırı yazılmamış. Sokakta ve özellikle Bağdat Caddesi gibi yerlerde üst hız limiti sınırının yeniden belirlenmesinin kazaların önüne geçebiliceği belirtildi.

ALKOLMETRE TAKTIRMAYANA EHLİYET YOK


ABD'de 2009 yılından bu yana başarıyla uygulanan "alkolmetre" önlemi, alkollü araç kullanırken yakalanan sürücülerin ehliyetine el konulmasından sonra aracına "alkol ölçer" taktırmasını zorunlu hale getiriyor. Sürücü, alkolmetre cihazı taktırmadığı sürece ehliyeti iade edilmeyecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?