Ehliyetsiz Elektrikli Bisiklet Kullanılır mı?

Elektrikli Bisiklete, Elektrikli Motosiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi? Elektrikli Bisiklete, Elektrikli Motosiklete Ehliyet, Ruhsat, Plaka Gerekir mi?


Eğer bir plakanız varsa, benzinle çalışıyorsa, elektrikle çalışıyorsa mutlaka ehliyet gerekiyor, ehliyet şartı aranmayan herhangi bir motosiklet (benzinli) olarak yok, peki elektrikli olarak var mı? YOK. Trafiğe çıkan her türlü araç için ehliyet gerekiyor.

Bazen kuralları bilmeyen ve sürüşe başlamış ama çevreden duydukları ile ehliyetsiz veya ruhsatsız gezen bir çok arkadaşa rastlıyoruz. Trafik polisi uyarmıyor diyenleri duyuyoruz, özellikle şu sıralar denetimlerin arttığını ve kural ihlali yapan arkadaşlarada cezalarının yazıldığını görüyoruz.

Motoru olup trafiğe çıkan her taşıt ehliyet, ruhsat ve plaka taşımak zorundadır. Ehliyet ve ruhsat gerektirmeyen araçlar 250 watt altında olanlar ve 45 kilometre saatin üstüne çıkamayan araçlar içindir. Ben çıkmıyorum derseniz ama motorunuz çıkıyorsa ehliyet almalısınız ve ruhsat bulundurma zorunluluğunuz var demektir.

50cc’nin altı motosikletler ehliyetsiz kullanılabiliyormuş söylentisi çıktı. Bu doğru değil arkadaşlar. B ehliyeti olan herkes moped sınıfına giren 50cc’ye kadar olan tüm motosiklet, motorlu bisiklet gibi taşıtları kullanabiliyor.


2018 Yılında Ehliyetsiz araç kullanılması durumunda ödenmesi gereken ceza tutarı; ceza miktarı 2018 TL’dir. Erken ödeme indirimi ile (yüzde 25) 1513,50 TL. ceza ödenir. 

Aracı kullanan kişi araç sahibi değilse aynı ceza miktarı araç sahibine de yazılır. Duruma göre araç bağlanabilir.


B sınıfı ehliyetle kullanılabilecek motorlar için TIKLAYIN..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?