Ehliyeti olanlar için Kan Grubu uyarısı..

Geçmişte kullanılan tıbbi yöntemlerden kaynaklanan hatalı kan grubu sonuçlarının yeni tip ehliyetlerde düzeltileceği bildirildi.

Türk Kızılayı Ege Bölge Müdürü Gökay Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yüzde 3 ila 5'inin kan grubunu yanlış bildiğini söyledi.
Kan bağışı için Türk Kızılayı şubelerine gidenlerin gerçek kan grubunu öğrenince şaşırdığını ifade eden Gök, bu hatanın eski tıbbi teknolojilerden kaynaklandığını belirtti.

Geçmişte kan grubunu belirlemek için sağlık personelinin "fayansa damlattığı serumun üzerine kan damlası damlattığını" ve çökme durumuna göre kan grubu tespiti yaptığını ifade eden Gök, "O zaman teknoloji oydu. Kızılay'da da laboratuvarlarda da aynı yöntem uygulanırdı. Doğal olarak tespitlerde eksiklik ve hata olabiliyordu" diye konuştu.

Şimdi tıbbi yöntemlerin geliştiğini, kan grubunu belirleyen 5 bine yakın alt grup olduğunu da bildiklerini söyleyen Gök, şu bilgileri verdi:

"Artık dünyadaki son jenerasyon sistemleri kullanıyoruz. Kimseye yanlış kan verilmiyor. Crossmatch adı verilen alıcı ve verici arasında uygunluk testi yapıldığında hatalı kan grubu da teyit edilebiliyor ama ülkemizdeki ehliyetlerin yüzde 2-3'ünde hala kan grubu hanesinde eksik, hatalı bilgi var. Belki 15 yıl önce kan grubunu ölçtüren bir kişi o zamanki teknolojiye göre testini yaptırdı ve o hatalı bilgi hala eski ehliyetinde yer alıyor. Ehliyetinde kan grubu 0 yazan bir kişi aslında kanının B grubu olduğunu yıllar sonra öğrenebiliyor."

Ehliyette yanlış kan grubu yazmasının risk oluşturmadığını savunan Gökay Gök, en acil durumlarda bile sağlık kuruluşlarınca kan grubu tespiti yapıldığını ve karışıklığın önlendiğini vurguladı.

İnsanların doğru kan bilgisine sahip olmasının yaşamsal önem taşıyabileceğine dikkati çeken Gök, vatandaşların kan bağışı sırasında gerçek bilgiye ulaşabileceğini ya da donanımlı bir hastane ya da laboratuvara başvurması gerektiğini anlattı.

- Yeni tip ehliyetlerde sorun kalmayacak

İzmir Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, eski tip ehliyetlerde kan grubu hanesinde az da olsa eksiklik ya da hata olabileceğini kaydetti.

Yeni tip ehliyetlere geçişin başladığını ve tüm ehliyetlerin 5 yıl içinde değiştirileceğini hatırlatan Kutay, kan grubu hanesindeki hataların da giderileceğini söyledi.

Kutay, kan grubunu ibra etmeyenin zaten yeni tip ehliyetini de alamayacağını vurguladı.

Kaynak: TrtHaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?