Direksiyon Sınavı Sonuçları, Direksiyon Sınavından Geçtim şimdi ne yapmalıyım?

direksiyon sınavını geçtikten sonra yapılması gerekenler ehliyet işlemleri

Sınavlardan kalanlar için direksiyon sınav tarihleri ne zaman ve nasıl belirlenir? Direksiyon sınav tarihleri teorik sınavlar gibi merkezi olarak değil, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlanır.

Direksiyon sınavından kalanlar için yeni sınav genelde 2 ya da 3 hafta sonra yapılır. Sınav tarihleri kesin olmadığı için kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna sınava gireceğiniz tarihi mutlaka sorunuz.

Direksiyon sınavından geçip kaldığımı nasıl anlarım? Eğer sınavınız 35 dakika sürdüyse ve araçtan indirilmediyseniz (parkuru tamamlamak) muhtemelen sınavdan başarılı oldunuz. Tabi ki son anda bir hata yapmadıysanız. Sınavınız 35 dakika sürmediyse veya araçtan indirildiyseniz sınavdan başarısız oldunuz demektir.

Direksiyon sınavı sonuçlarını nasıl sorgulayabilirim nereden öğrenebilirim? Kesin sınav sonucunuzu sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz.


Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?
Teorik sınavdan başarılı olan kursiyerin 4 defa direksiyon sınavına girme hakkı bulunmaktadır. (*)

(*) Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olan kursiyer; kayıtlı olduğu kurstan ehliyet sınıfının direksiyon derslerinin tamamını (B sınıfı için 14 ders) ücreti karşılığı tekrar almak kaydıyla; tekrar yazılı sınava girmeden ikinci 4 direksiyon hakkına kavuşur.

Sonuç olarak:
Bir kursiyerin 4 kere yazılı sınava, 4+4 toplam 8 kere direksiyon sınavına girme hakkı vardır.

Direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Direksiyon sınav ücreti Tüm Türkiye'de sabittir. ilk giriş için 100 TL'dir.

Direksiyon Sınav Harcı Nasıl Yatırılır? Direksiyon sınav harcınızı sadece kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna ödeyebilirsiniz. Direksiyon sınav harçları Kurs tarafından Milli Eğitim yevmiye hesabına toplu olarak yatırılır..

Direksiyon sınavından kaldım ne kadar ücret ödeyeceğim? 
Direksiyon sınavında başarısız olursanız, diğer gireceğiniz sınavlar için yeniden 100 TL Harç ücretini KURSA ödeyip, 2 saat Direksiyon dersini kurstan almanız zorunludur. 1 Ders ücreti de İstanbul için 87 TL'dir.

Yani Direksiyon sınavından kalırsanız (İstanbul için) 100 TL (HARÇ) + 174 TL (2 DERS ücreti) = 274 TL ödersiniz.

Direksiyon sınavında başarılı olmak için ne yapmalıyım? Direksiyon sınavında başarılı olmak için yönetmelik gereği kursların vermesi gereken 2 Saat simülatör (veya eğitim pistinde) 14 Saatte Akan Trafikte (sınava gireceğiniz bölgede) direksiyon eğitimini mutlaka alın. Heyecanlanıyorsanız mutlaka sakin olmayı öğrenmeli ve sınava rahat olarak girmelisiniz.

Direksiyon Sınavından geçtim, Şimdi ne yapmalıyım? Direksiyon sınavından geçtiğiniz takdirde, Sertifikanız kursunuz tarafından hazırlanarak onaylanmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğü'ne götürülür. Yaklaşık 10 gün sonra sertifikanız hazır olacaktır. Kursunuz size haber verdiğinde sertifikanızı alıp Ehliyetinizi almak için Nüfus Müdürlüğü'ne Müracaat edebilirsiniz.

NÜFUS EHLİYET RANDEVU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?