Direksiyon sınavında kalırsam ne olur? ne kadar öderim?

Direksiyon sınavında kalırsam ne olur? kalınca ne yapılır? ne kadar ödenir?
Her bir kursiyerin toplam 4 defa yazılı sınava , 4 +4 (*) defa da direksiyon sınavına girme hakkı vardır. Eğer kursiyer sınava mazeretsiz şekilde girmezse (harcını yatırmamış olsa da) bir hakkını kullanmış sayılır.

Teorik sınava en fazla kaç defa girebilirim?
Eğer sürücü adayı 4 sınav sonucunda başarısız olursa dosyası yanar ve yeniden kursa kayıt olarak, kurs ücreti ödemek zorunda kalır.

Direksiyon sınavına en fazla kaç defa girebilirim?
Teorik sınavdan başarılı olan kursiyerin 4 defa direksiyon sınavına girme hakkı bulunmaktadır. (*)(*) Ancak; Direksiyon sınavında başarısız olursanız, diğer gireceğiniz sınavlar için yeniden 100 TL Harç ücretini KURSA ödeyip, 2 saat Direksiyon dersini kurstan almanız zorunludur. 1 Ders ücreti de (İstanbul için) 87 TL'dir.

Yani Direksiyon sınavından kalırsanız (İstanbul için)
100 TL (HARÇ) + 174 TL (2 DERS ücreti) = 274 TL ödersiniz.

Direksiyon sınav harcı 2018 yılı için 100 TL olarak belirlenmiştir. Bu 100 TL harç ücreti Türkiye geneli geçerlidir, şehirlere göre artmaz veya eksilmez. Sınava ilk girişte bu ücret haricinde kursiyerden herhangi bir ücret talep edilemez.

Direksiyon sınav harcınızı sadece kayıtlı olduğunuz sürücü kursuna ödeyebilirsiniz. Direksiyon sınav harçları Kurs tarafından Milli Eğitim yevmiye hesabına toplu olarak yatırılır..

UNUTMAYIN! B Sınıfı için önce 2 ders Simülatör Eğitimi daha sonra 14 ders Akan Trafikte Direksiyon Eğitimi almak HAKKINIZDIR. Yönetmelik gereği her ders BİREBİR ve 50 DAKİKA olmalıdır..

(*) Direksiyon sınavında 4 defa başarısız olan kursiyer; kayıtlı olduğu kurstan ehliyet sınıfının direksiyon derslerinin tamamını (B sınıfı için 14 ders) ücreti karşılığı tekrar almak kaydıyla; tekrar yazılı sınava girmeden ikinci 4 direksiyon hakkına kavuşur.

Direksiyon Sınavına Geç Kaldım Sınava Girebilir miyim?
Direksiyon Sınavları Randevu Sistemiyle yapılmaktadır yani her kursiyerin sınav başlangıç ve bitiş saati sınav giriş belgelerinde belirlidir ve bu saatlere uymak zorunludur. Geç kaldığınız takdirde en az 30 dakika araç kullanmanız gerektiğinden sonraki adayın randevusuyla karışmaktadır bu nedenle sınav saatinde sınava gelmeyen kursiyerler sınava alınmamaktadır. Sınava giremediğiniz için bir direksiyon sınav hakkınız ve yatırdığınız direksiyon sınav ücreti yanmaktadır.

direksiyon sınavı nasıl yapılır izle meb milli eğitim bakanlığı direksiyon ehliyet sınav videosu
Yeni Direksiyon Sınavı Videosu (Milli Eğitim Bakanlığı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?