Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

Otomatik vites ehliyet nedir? Otomatik vites ehliyeti yaş sınırı 2016 yılında nasıldı? Otomatik vites ehliyeti ne zaman çıkacak? Otomatik vites ehliyeti nasıl alınır? Otomatik Vites Ehliyetle manuel araç kullanabilir miyim? Otomatik Vites ehliyet ücreti ne kadar?


Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?
OTOMATİK VİTES EHLİYET İLE HANGİ ARAÇLARI KULLANABİLİRİM?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi bütün ehliyet sınıfları için Otomatik Ehliyet Belgesi alınabilir. Ancak bunun için öncelikle sürücü kursunda bu sertifikaya uygun araçların otomatik şanzımanlı olanı ile eğitim almak ve sınavı geçmek şartı vardır.

OTOMATİK VİTES EHLİYETİN MANUEL VİTESLİ EHLİYETTEN FARKI NEDİR?
Bu tür ehliyet belgesini alan bir kişinin sürücü belgesinde “sadece otomatik araç kullanabilecekleri” hükmü yer alır.

Örnek: Örneğin bir sürücü adayı B sınıfı ehliyet belgesinin otomatik olanı için sürücü kursuna kayıt yaptırdı. Bu durumda bu kişi sadece B sınıfına uygun aracın otomatik olanı ile eğitim alıp, sınava da aynı tür araç ile girecektir. Sınavı kazandıktan sonra alacağı ehliyet belgesinde sadece otomatik araç kullanabilir ibaresi yer alacaktır.

OTOMATİK VİTES EHLİYETİ OLANLAR MANUEL ARAÇ KULLANMAK İSTERSE
Söz konusu yönetmelikte bu konuda açıkça belirtilmiştir. Otomatik vites ehliyeti olan bir sürücünün kendi sınıfına ait manuel araçları da kullanmak istemesi halinde alınması gereken direksiyon eğitim süresinin yarısı kadar eğitim alırlar.

Örneğin: Bir sürücünün B sınıfı Otomatik araç kullanır sertifikası olduğunu düşünelim. Bu kişi sürücü kursundan B sınıfı ehliyet için alınması gereken direksiyon eğitimlerinin yarısını alması halinde manuel araçta kullanabilir.

“Sürücü belgesinde veya sürücü sertifikasında sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği belirtilenler, kendi sertifika sınıflarına ait manuel vitesli araç kullanmak üzere sürücü sertifikası alabilmeleri için direksiyon eğitimi dersinin yarısına devam ederler.”
Bu durumda yeniden direksiyon sınavına girmesi de gerekecektir bu kişinin. Ayrıca sınav ücretini de ödemesi lazım.OTOMATİK EHLİYET SERTİFİKA TÜRÜ NEDİR?
Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi otomatik ehliyet için özel bir sertifika türü yoktur. Bütün ehliyet sınıfları için otomatik ehliyet sertifikası düzenlenebilir. Sadece bu durumda sertifikasına otomatik araç kullanır ibaresi eklenir.

OTOMATİK VİTES EHLİYET ÜCRETİ NE KADAR?
Bu ehliyet türünün kurs ücreti manuel ehliyet sınıflarında ki sertifikalar ile aynı fiyattadır. Bütün Türkiye’de sürücü kurslarında taban fiyat uygulaması vardır. Bu taban fiyatı her il için ayrı ayrı belirlenir.
Her sertifika türünün ve ek direksiyon derslerinin ücreti için taban bir fiyat belirlenir. Hiçbir kurs bu ücretten daha aşağıda bir kurs ücreti alamaz.

OTOMATİK VİTES EHLİYETİ YAŞ SINIRI NEDİR?
  • M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi için 16 yaşını tamamlamak,
  • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacak kişilerin 18 yaşını tamamlaması gerekir.
  • A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 yaşını tamamlaması gerekir. Ancak gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 yaşını tamamlama şartı vardır.
  • C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21 yaşını doldurması gerekir.
  • D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını tamamlaması şarttır.

ÖZET: Otomatik vites ehliyet uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Bu değişiklik 5 Aralık 2015 tarihli değişiklik ile Yönetmeliğe eklenmiştir. Bütün ehliyet sınıfları için otomatik ehliyet sertifikası düzenlenir. Ancak sürücü sadece sertifika sınıfına giren otomatik araçları kullanabilir. Ehliyetinde de bu ibare açıkça yazılı olur. Ayrıca manuel araçları da kullanmak istemesi halinde yeniden sürücü kursuna giderek, direksiyon eğitimlerinin yarısını alır ve direksiyon sınavına girer.

Ehliyet yaş ve deneyim şartları için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?