Engelli ehliyeti veren sürücü kursları

Sürücü kurslarında çoğunlukla B sınıfı Otomobil, A1, A2, A sınıfı Motosiklet ehliyetleri verilmektedir.


Engelli ehliyeti veren sürücü kursları
Bu sayfamızda sizlere kolaylık olması açısından engelli ehliyeti veren sürücü kurslarını siz değerli sürücü adayları için incelemeye çalışacağız.

"B" (ENGELLİ) SINIFI EHLİYET HAKKINDA BİLGİLER

B engelli ehliyet sınıfına kayıt olmak için 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B Engelli Sınıfı Ehliyet Belgesi Hangi araçları kullanır?
B sınıfı engelli sürücü belgesine sahip olanlar otomobil ve kamyonet kullanabilir. M sınıfı, B1 sınıfı ve F sınıfı ehliyet belgelerinin kullandıkları araçları da kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlekli motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 KG olan birleşik araçları da kullanabilmektedirler.

B Sınıfı Engelli Ehliyet Belgesi yaş şartı nedir?
B ehliyet engelli sınıfı belgesine kayıt olabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmak gerekir.

B Sınıfı Engelli Ehliyet Alma Şartları
H Sınıfı Ocak 2016 itibariyle kaldırılmıştır. Engelliler için ayrı bir sürücü belgesi sınıfı yoktur. Direksiyon Eğitimi ve Direksiyon Sınavı otomatik vitesli ve engel durumunuza göre özel tertibatlı araçla yapılmaktadır. B Engelli Sürücü Belgesi Sağlık raporu almak için Aile hekiminize müracaat edilmelidir, Aile hekiminiz Engelli Sürücü belgesi alabileceğinize kanaat getirirse sizi İl Sağlık Komisyonuna sevk edecektir. Engelli Sağlık Raporları, İl Sağlık Komisyonu tarafından verilmektedir. İl Sağlık Komisyonu Engel durumunuz göre Sağlık raporunuza ne tür araçları kullanıp, kullanamayacağınıza dair kısıtlama kodları ve gerekliyse özel tertibat için araç uyarlama kodları ekleyecektir. Sürücü belgenizde Sağlık raporunda belirtilen kısıtlama ve araç uyarlama kodları bulunacaktır bu kodlara uygun araç kullanmanız gerekmektedir.

Yapım aşamasındadır..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?