Südge Eğitimi Nedir? Nasıl verilir? Eğitimin amacı nedir?

SÜDGE Ne Demek? SÜDGE Eğitimi Ne Demek? SÜDGE Nedir? SUDGE’nin anlamı nedir? SÜDGE’nin tanımı. Sağlık Bakanlığı tarafındab verilmekte olan SÜDGE Eğitimleri Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitiminin kısaltılmasıdır.

Südge Eğitimi Nedir? Nasıl verilir? Eğitimin amacı nedir?

SÜDGE (SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARINI GELİŞTİRME EĞİTİMİ)

Eğitimin Amacı: Alkolü etkilerini tanımak, alkolün sürücü davranışları üzerindeki etkilerini anlamak ve alkollüyken araç kullanmama isteği ve davranış alışkanlığını geliştirmektir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesine göre ikinci defa geçici olarak sürücü belgeleri alınan sürücülere sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi verilmesi gerekmektedir. Kişi, alkol bağımlısı ya da alkol kötüye kullanım sorunu olmasada, genellikle kullandığı 2 kadehin üzerindeki içki düzeyiyle bu sorunu yaşayabilir.

Örneğin; 2 kutu bira, 2 kadeh şarap, 2 kadeh rakı veya 2 kadeh her türlü içkiyle 50 promil düzeyinde yani 50 promil in hemen altında, 50 promilde, 50 promilin hemen üstünde alkol tespit edilebilir.

Söz konusu yasa gereği 48. maddeye göre kişi yapılan kontrollerde kanındaki alkol oranı 50 promil üzerinde çıktığında alkollü sürücü olarak ceza alması için yeterli gerekçeyi oluşturur. Yasal sınırın 50 promil olarak tespit edilmesini kanda bu miktarın üzerinde çıkan alkol nedeniyle bir takım bilişsel ve motor becerilerimizde bozulmalar başlamaktadır. Bunlar;
  • Dikkat
  • Algı
  • Bellek
  • Muhakeme
  • Tepki Hızı
- Davranışsal Kontrol Bunlar ne yapar?
Kendilerini ve başkalarını, çevresini, dünyayı, uygun şekilde anlamak ve değerlendirebilmek, kendi varlığını sürdürebilmek ve başkalarının varlığına saygılı olabilmek, kendi varlığına ya da başkalarına yönelen tehlikeleri önceden sezebilmek, bunları kontrol altına almak, yeterince hızlı olabilmek,geçmiş deneyimlerden, içinde bulunduğu an ve gelecekte yaşayabilecekleri için yeterince yararlanabilmeyi sağlar.

SÜDGE Eğitimine Katılmak Zorunlu mu?

SÜDGE Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi kimlere verilir? SÜDGE Eğitimi Zorunlu mudur. SÜDGE Eğitiminin Yasal dayanağı Nedir?

YASAL DÜZENLEMELER T.C. ANAYASASI Madde 58: Devlet gençleri alkol düşkünlünden, uyuşturucu maddelerden suçluluk, kumar ve benzeri alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.

Karayolları Trafik Kanunu Madde48: Uyuşturucu ve keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayollarında araç sürmeleri yasaktır. Yönetmelik ile belirlenen miktarın üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin, suçun işlendiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde;

BİRİNCİ DEFA: - Sürücü belgeleri 6 ay süreyle geri alınır -Haklarında para cezası uygulanır.

İKİNCİ DEFA: - Sürücü belgeleri 2 yıl süre ile geri alınır -Haklarında para cezası uygulanır -Sürücü davranışları eğitimine tabi tutulurlar.

ÜÇÜNCÜ DEFA: - Sürücü belgeleri beş yıl süreyle geri alınır. -Haklarında para cezası uygulanır. -6 aydan aşağı olmamak üzere hafif hapis cezası -Psikoteknik değerlendirme -Psikiyatri uzman muayenesine tabi tutulur.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü
Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (detaylar)

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Programları Birimi tarafından yürütülmektedir.

Sürücülerin, sürücü belgesinin geri alındığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde sürücü davranışlarını geliştirme eğitim merkezine müracaatları zorunludur. Bu süre içinde aşağıdaki belgeler ile birlikte Müdürlüğümüze başvurulur;

Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi Bilgilendirme

Gerekli Belgeler

a) Eğitim programına katılma isteğini belirten dilekçe,
b) Trafik zabıtası tarafından düzenlenen sürücü belgesi veya geri alma tutanağı örneği (eğer yoksa Sürücü Sicil Kaydı)
c) Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
d) 4 adet fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş).
e) 1150 TL eğitim ücreti ( 2018 yılı için )

Halk Bankası Cağaloğlu Şubesi
IBAN Numarası : TR23 0001 2009 7580 0006 0000 09

(Eğitim ücreti, Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) eğitim ücreti adı altında ve Sürücünün adı - soyadı yer alacak şekilde yatırılacaktır. EFT ile işlem yapan sürücüler için, Alıcı adı: 'İstanbul Kurumlar Döner Sermaye Saymanlığı' Alıcı hesap rumuzu : 'İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü' olarak belirtilmelidir. Ücretin EFT ile yatırılması durumunda banka şubesinden imzalı, mühürlü dekont alınması gerekmektedir.)

Sürücü Davranışları Eğitimi (SÜDGE) kayıtları Zeytinburnu Ek Binamızda yapılmakta olup ayrıca kayıt işlemi yaptıracak olan sürücüler eğitim ücretini binamızdaki vezneye de yatırabilirler, veznemiz saat 15.30'ya kadar hizmet vermektedir. (kredi kartı kabul edilmez, nakit yatırılır).

Adres Bilgisi:
10. yıl caddesi Cinoğlu Çıkmazı No:10 ZEYTİNBURNU
(Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi arkası, eski hıfzıssıhha enstitüsü binası)
Tel: 0212 679 93 13 / 4139-4169
Faks: 0 (212) 679 93 17
Harita linki: Harita için tıklayınız.

Zeytinburnu:
- Eminönü'nden 93 nolu , Beyazıt'tan 93C nolu, Taksim'den 93T nolu, Mecidiyeköy'den 93M nolu otobüsler : "Göğüs Hastanesi" Durağı

- Tramvayla Akşemseddin durağı na 10 dk. yürüme mesafesi.

- Marmaray Kazlıçeşme durağı na 10 - 15 dk. yürüme mesafesi.

- Topkapı'dan Zeytinburnu minibüsleri.

Başvuru Şekli

Postayla yapılan başvurular kabul edilmez.

İlgili kişi şahsen başvurmak zorundadır.

Özel Durumlar

Başvuru işlemleri ile Sürücü Davranışları Geliştirme Belgesinin teslim alma işlemleri noterden vekalet verilen şahıslarca da yürütülebilir.

Ders Notları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?