Trafik Cezaları Arttı.. Yeni Zamlarla 2018 Trafik Cezası Rakamları

Trafik cezalarına zam var. Peki, yeni zamlarla 2018 trafik cezası rakamları ne oldu? Mesela zamlarla kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne? Araç muayenesini geciktirmenin para cezası ne oldu? Benzer şekilde hız sınırı ihlalinin zamlı cezası ne kadar?

Trafik Cezaları Arttı.. Yeni Zamlarla 2018 Trafik Cezası Rakamları

Trafik Cezalarına Zam Var: Yeni Zamlarla 2018 Trafik Cezası Rakamları
Geçtiğimiz günlerde yeni bir kanun onaylandı ve Resmi Gazetede söz konusu yeni düzenlemeler açıklandı. Bu yeni yasa kapsamında, yabancıların Türkiye’de iş ve işlemleri kolaylaştırılacak, uyuşturucuyla mücadele konusunda bazı yeni önlemler alınacak ve trafik para cezaları artacak…Peki, yeni zamlarla trafik para cezası rakamları ne oldu?

Trafik Cezalarına Zam Var!
Yapılan zamlarla ödeyeceğimiz trafik para cezaları rakamları da değişti. Tüm ceza rakamlarına belirli bir oranda zam yapıldı. Peki, trafik cezası zamlarıyla hangi kusurlu davranış için ne kadar trafik cezası ödeyeceğiz?

2018 zamları sonrasında trafik para cezası rakamları şöyle:

Yeni zamlarla hız sınırını aşmanın cezası da daha ağır oldu. Hız sınırı aşma cezası için belirlenen rakamlar şöyle:
 
Hız sınırını %10-30 aşanlara 235TL
Hız Sınırını %30-50 aşanlara 488TL
Hız sınırını %50 aşanlara 2 bin TL
Hız sınırını 1 yıl içinde 5 kez ihlal edenlerin ehliyetine 1 yıl süreliğine el konulacak. Tekrarında ehliyetleri iptal edilecek.

Son dönemde usulsüz çakar lamba ve siren kullananları haber bültenlerinde çok görüyoruz. Bu konuda verilen ceza rakamı da 2 bin TL. Söz konusu aracı kullanan kişi araç sahibi değilse bu kişi için ehliyete el konulması da söz konusu olacak.

Aşırı derecede ve gereksiz kornaya basmak, aracının egzoz sistemini değiştirerek “egzozu bağırtmak”, otomobil için uygun olmayan yüksek ses çıkışlı ses sistemi kullanarak çevreyi rahatsız etmek. Bunları hemen hepimiz özellikle de şehir merkezinde yaşayanlar sıklıkla görüyor. Yeni trafik zamları ile onları da kapsayan bir düzenleme var.

Araçta çevreyi rahatsız edecek şekilde teknik değişiklik yapanlara bin 2 TL ceza kesilecek. Drift yapmak çok eğlenceli olabilir. Ama bunun için açaık alan ya da pist kullanmak gerekir. Şehir içinde bu tarz eylemler, çok tehlikeli kazalara neden olabiliyor. Spin veya drift atanlar ise 5 bin 10 TL ceza ödeyecek.

Trafikte hele de ağır aksak akan İstanbul trafiğinde cep telefonuna bakmadan ilerleyen var mı? Mesajlarını okuyanlar, telefonla konuşanlar hatta video izleyenler…Araç kullanırken cep telefonu kullananlar, bundan sonra 235Tl ceza ödemeyi de göze alacak.

Bazen gerçekten farkında olamdan yani istemeden bazen de bile isteye kırmızı ışıkta geçiliyor. Peki, yeni trafik para cezası zamları ile kırmızı ışıkta geçmenin bedeli ne?


Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalinde ehliyete 30 gün el konulacak
Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalini tekrarlayanlar 45 gün ehliyete el koyma
Yılda 3 kez kırmızı ışık ihlalini 3. kez tekrarlayanlar 60 gün ehliyete el koyma
Trafiğe saygılı kamyon ve tır şoförleri çok. Ama otoyolda terör estirenler de var. Yeni düzenlemede onlar da düşünülmüş.


Kamyon/Tır emniyet şeridi ihlalinde 488TL
Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekicilere 2 bin TL
Araç muayene süresini geçirmemeye çalışın. Çünkü artık muayene süresi geçtiğinde ödeyeceğiniz ceza rakamı epey yüksek.


Araç muayenesini yaptırmayanlara 235TL
Emniyetsiz Raporuna Rağmen Trafiğe Çıkanlara 488TL
Trafik cezalarına zam geldi. Zaten 2018 trafik cezaları zamlı olarak hazırlanmıştı. Şimdi, henüz yıl bitmeden yeni bir yasa kapsamında rakamlar revize edildi. Daha güvenli bir trafik için daha fazla yaptırım sağlamayı amaçlayan ceza rakamları, trafikte dikkatli olmayı gerektiriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?