Ehliyeti olupta araç kullanamayanlar için düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyeti olan ancak trafiğe çıkamadığı için araç kullanamayan veya sürüş yeteneklerini geliştirmek isteyenlerin başvurduğu özel direksiyon derslerini, yasal dayanağa kavuşturacak.

Ehliyeti olupta araç kullanamayanlar için düzenleme
Hazırlıkları son aşamaya getirilen yönetmelik taslağı ile derslerin yetkin olmayan kişilerce, ‘merdivenaltı’ verilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TRAFİK ADABI
Ehliyet kurslarının eğitim ve sınav standardını yükselterek, kalitesini artıracak olan düzenlemeyle, vatandaş özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarına kaydolarak 4 saatlik ‘trafik adabı’ dersiyle birlikte istediği kadar direksiyon uygulama eğitimi alabilecek. Böylece, vatandaşın ehil olmayan kişilerden aldığı özel direksiyon dersleri sebebiyle yaşadığı mağduriyet giderilecek.

NÜFUS KOTASI
Düzenlemeyle ayrıca ehliyet kursu açılışına ‘nüfus’ kotası getirilmesi planlanıyor. Buna göre, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının açılışı, özel ulaştırma hizmetleri, mesleki eğitim ve geliştirme kurslarında olduğu gibi, ilçe nüfusları ile orantılı olacak. Buna göre; her 50 binlik nüfusa, 2 kurs açılabilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?