Ehliyetlerin geçerlilik süresi ne kadardır?

Ehliyetlerin geçerlilik süresi ne kadardır?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ehliyet geçerlilik süreleri belirtilmiştir. Peki ehliyetler kaç yılda bir değişecek? Eski tip sürücü belgesi olan bireyler 2020 yılına kadar yeni ehliyet için başvuruda bulunması gerekmekte.

Ehliyet sahiplerinin ve yeni ehliyet alacak sürücü adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri ehliyetlerin kaç yılda bir değişmesi gerektiğidir. Ehliyetlerin Alınmasına ve Yenilenmesine Yönelik Yönetmelik’in değişmesiyle birlikte ehliyetini yenilemeyenlere cezai işlem uygulanmasına karar verildi. Ehliyetler Ne Kadar Sürede Yenilenecek?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle birlikte ehliyetin geçerlilik süresi periyotlarla tespit edilmiştir. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre AB uyumlu sürücü belgesi temel alınmıştır.

Buna göre M, A1, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak. Düzenlemeye göre ehliyetler 5-10 yıllık periyotlar şeklinde değişecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

E-Sınav nedir? Nasıl yapılır?